شاید محوطه سازی در نگاه اول كار دشواری به نظر برسد، ولی چنانچه نمی خواهید برای این كار هزینه های گزافی پرداخت كنید، خوب است به چشـم یك تفریح جالب دیدنی به آن نگاه كنید.
مردم تصور می كنند كه پرورش گل و گیاه یك نوع سرگرمی برای وقت گذراندن است و می توان انجام آن را به دوره های كهنسالی موكول كرد؛ ولی باغبانی یكی از پربار ترین، نیرو بخش ترین، و در عین حال آرام بخش ترین سرگرمی هایی است كه جهت تمام افراد و در تمام سنین مفید می باشد.


محوطه سازی

محوطه سازی

باغبانی یكی از معدود فعالی ت هایی است كه نه تنها از انجام آن لذت می برید، بلكه گاهی اوقات می توانید نتیجه كارتان را بخورید؛ صرف زمان با گل ها گیاهان رازهای بیشماری از طبیعت را در جلوی چشم ان شما باز می كند و با بیشتر شدن گیاه متوجه عرصه های مختلف زندگی شده به عجایب زیادی در طبیعت پی خواهیم برد.

فواید باغبانی در محوطه ساختمان
از فواید این كار هر چه بگوییم كم گفتیم. مهمترین نكته اینكه نیازمند كار بدنی بالایی می باشد. شخم زدن، كندن، آب دادن، حرس كردن، سمپاشی، و اسپری مواد غذایی به گیاه تمام نیازمند فعالی ت فیزیكی بالایی می باشند.
انجام امور فوق به صورت خودكار به شما یاری می كند كه میزان اضافه كالری های انباشته شده در بدن خود را بسوزانید.
از این قدیم كار كردن در میان گل ها گیاهان حس بهتر ی را به شما القا می كند و می توانید تمام اضطراب و فشار حاكم بر بدن را بیرون بریزید. به خاطر داشته باشید كه تكنیك تخلیه اضطراب كاملاً مجانی است و خیلی مفید تر از چرخ زدن در اینترنت یا بازی های كامپیوتری است.
با گل ها سكون آرامش را تجربه می كنید در نظر اطرافیان فردی مهربانتر دلپذیرتر رفیق داشتنی تر جلوه می كنید.
از این قدیم وقتی زحمات شما به بار بنشیند، شاهد زیبایی محوطه بیرونی خانه می شوید و از این امر بیش از پیش لذت خواهید برد.


كجا باغبانی كنیم؟
برای محوطه سازی هر چقدر فضای بزرگتری در اختیار داشته باشید نتیجه كار جذابتر می شود، ولی فعلاً جهت شروع حیاط خانه بهترین گزینه است، اما چنانچه منزل مسكونی شما آبخش مانی است و دسدلهره و ترس ی شخصی به حیاط امكانپذیر نمی باشد، می توانید این كار را در بالكن، تراس، و یا پاسیو نیز انجام بدهید.


از كجا شروع كنیم؟
حتی اگر هیچ چیز هم از باغبانی نمی دانید اصلاً نگران نباشید، برای شروع تنها باید انگیزه و اشتیاق داشته باشید.
با این دو ویژگی در حقیقت شما نیمی از راه را پیموده اید. جهت روش نكات اولیه چند تا انتها هفته به مناطق پرورش گل گیاه بروید اطلاعاتی در این زمینه بدست آورید.
همچنین پیشنهاد می كنیم كه به كتابخانه بروید چند كتاب در مورد باغبانی تهیه كرده تحقیق نمایید. وقتی با الفبای این بازی آشنا شدید، به همراه وسایل و ملزومات اولیه وارد باغچه شوید.
طبیعت به شما یاری می كند كه به بازی ادامه دهید و رازهای بیشماری را جهت تان باز می كند. با تلاش و استمرار تبدیل به یك باغبان حرفه ای خواهید شد.

آبرسانی
ترفندی نو و آسان جهت آبرسانی: اگر می خواهید آبیاری باغچه آسان بشود مدت زمان كمتری را به این كار اختصاص دهید، یك لوله PVC تهیه كنید در طول آن چند سوراخ دریل نمایید. سر آن را به شلنگ آب وصل كرده و در باغچه قرار دهید تا عمل آبرسانی به گیاهان به شیوه ای كاملاً خودكار انجام پذیرد. دقت داشته باشید كه لوله PVC را متناسب با طول باغچه انتخاب كنید تا آب راحتی به تمام نقاط باغچه برسد.

یك نكته جالب
ته مانده چای حاوی نیتروژن است غذای بسیار مفیدی جهت گیاهان به شمار می رود؛ بناجهت ن دفعه آینده تفاله های چای را به جای سطل آشغال در داخل باغچه پراكنده سازید آنزمان متوجه می شوید كه وقتی با خاك تركیب می شوند چه منبع غنی جهت تغذیه گیاهان خواهند بود